Please use this identifier to cite or link to this item: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/48523
Title: Класифікація обов’язків згідно вчення І. Канта
Other Titles: Classification of responsibilities according to the teachings of I. Kant
Authors: Попович, Терезія Петрівна
Keywords: обов'язки, І. Кант, правовий обов'язок, моральний обов'язок, мораль, obligation, morality, legal obligation, moral obligation
Issue Date: 2021
Citation: Попович Т. П. Класифікація обов’язків згідно вчення І. Канта / Т. П. Попович // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. – 2021. – Вип. 66. – С. 27–31.
Abstract: Стаття присвячена розкриттю видової класифікації обов’язків згідно вчення Іммануїла Канта. Досліджено, що всі обов’язки, на думку І. Канта, можуть бути або правові, або моральні. Обов’язки німецький мислитель розподіляє за такими критеріями. Перший критерій – за об’єктивним ставленням закону до обов’язку. Тут ідеться про досконалий і недосконалий обов’язки, які охоплюють собою обов’язок перед самим собою та обов’язок перед іншими. Другий критерій поділу обов’язків – суб’єктивне ставлення зобов’язуючого до зобов’язаного. Автором наголошується, що мислитель виділяє можливість поділу обов’язків людини щодо неї самої також за об’єктивним і суб’єктивним критеріями. Відповідно до об’єктивного критерію, обов’язки можуть бути негативними і позитивними. Негативні – це ті, які мають на увазі лише моральне самозбереження. Позитивні ж обов’язки скеровуються до самовдосконалення. Згідно із суб’єктивним критерієм, обов’язки людини щодо самої себе Кант поділяє на ті, що стосуються лише тваринної природи людини, та ті, які стосуються людини як моральної істоти. У статті також звернено увагу на класифікацію філософом обов’язків людини щодо інших людей на кілька підгруп: обов’язки людини щодо інших лише як до людей; обов’язки людини щодо інших з поваги до них, якої вони заслуговують; обов’язки людини щодо інших з точки зору їх становища. Обов’язки людини щодо інших лише як до людей концентруються мислителем навколо феноменів любові та поваги. Обов’язки людини щодо інших з поваги до них, якої вони заслуговують, носять взаємний характер, тобто людина, з одного боку, може вимагати від інших поваги до себе, а з іншого – сама повинна ставитись до інших з повагою. Обов’язки людини щодо інших з точки зору їх становища слід сприймати не стільки як обов’язки, скільки як правила, що змінюються залежно від суб’єктів застосування принципу чесноти до випадків, які відбуваються у досвіді.
Type: Text
Publication type: Стаття
URI: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/48523
Appears in Collections:Наукові публікації кафедри теорії та історії держави і права

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
244606-Текст статті-562005-1-10-20211118.pdf374.33 kBAdobe PDFView/Open


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.