Please use this identifier to cite or link to this item: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/20758
Title: Облікова філософія в системі теоретичного знання
Authors: Семанюк, В.З.
Keywords: облік, філософія обліку, теорія обліку, інформація, інформаційна система, онтологія обліку, наука, діалектика, парадигма, система обліку, обліковий спосіб мислення, інформологія.
Issue Date: 2018
Publisher: Видавництво УжНУ "Говерла"
Citation: . Облікова філософія в системі теоритичного знання [Текст] / В. З. Семанюк // Науковий вісник Ужгородського університету : серія: Економіка; зб. наукових праць / редкол.: В.П. Мікловда (гол. ред.), В.І. Ярема , Н.Н.Пойда-Носик та інші. – Ужгород : Говерла, 2018. – Вип.1(51). – С. 442-448. – бібліогр.: с.448(12 назв). – Рез.: англ.
Abstract: В статті досліджено філософські аспекти теоретичного облікового знання, які є необхідною умовою побудови теорії обліку. Зміна світогляду в постіндустріальному суспільстві зумовлює необхідність перегляду та філософського осмислення місця і ролі обліку в економічній науці та суспільстві. Через дослідження онтології обліку та аналіз наукових праць зроблено спробу дати визначення обліку, адекватне його суті та ролі в постіндустріальному суспільстві, де основою та системоутворюючим фактором облікової системи стає інформація. Саме інформація виступає предметом обліку та продуктом облікової системи, в чому проявляється її дуалізм. Філософське розуміння обліку дає можливість розширити межі його теорії, поглибити погляди вчених та практиків на облік як життєво необхідну систему в економічному житті, знайти можливості для розвитку облікових знань та їх практичного застосування у відповідності до реалій постіндустріального суспільства. Досліджено основні проблеми розвитку теорії обліку, її протиріччя з практикою і соціально-економічними реаліями постіндустріального суспільства. Зроблено акцент на необхідності впровадження результатів наукових досліджень в теорію науки. З цією метою запропоновано розширити межі досліджень, доповнити парадигму подвійного запису інформаційною парадигмою, де облік трактується як особливий спосіб мислення з метою відображення економічної реальності. Опрацювання матеріалу статті стало можливим на основі використання філософії пізнання, законів діалектики, логіки, історичного, соціологічного та системного підходів до аналізу науки про облік та її парадигми, прогнозування розвитку обліку як складної динамічної системи, аналізу факторів консерватизму облікового співтовариства. Розвиток облікової науки неможливий без переорієнтації на систему отримання інформації інтелектуального рівня для управління, що потребує формування розвинутої теорії обліку на принципах теорії пізнання та філософії. Ключові слова: облік, філософія обліку, теорія обліку, інформація, інформаційна система, онтологія обліку, наука, діалектика, парадигма, система обліку, обліковий спосіб мислення, інформологія.
Type: Text
Publication type: Стаття
URI: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/20758
Appears in Collections:Науковий вісник УжНУ Серія: Економіка. Випуск 1 (51) - 2018



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.