Пожалуйста, используйте этот идентификатор, чтобы цитировать или ссылаться на этот ресурс: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/27395
Название: Застосування принципів сімейного права
Авторы: Менджул, Марія Василівна
Ключевые слова: принцип, сімейне право, застосування, аналогія права, судова практика
Дата публикации: ноя-2019
Издательство: Підприємництво, господарство і право
Библиографическое описание: Марія Менджул. Застосування принципів сімейного права. Підприємництво, господарство і право. 2019. № 11. С. 49- 53.
Краткий осмотр (реферат): У статті досліджено окремі проблеми застосування принципів сімейного права. Встановлено, що застосування принципів сімейного права не може замінити правові норми, які є основними регуляторами сімейних відносин. Проте регулятивна дія норм сімейного права визначається та обмежується принципами сімейного права. Обґрунтовано, що застосовувати принципи сімейного права можуть уповноважені правотворчі органи (у процесі правотворення), адміністративні, судові органи та учасники сімейних відносин (у процесі правозастосування). Встановлено, що законність дій публічних органів та приватних осіб безпосередньо залежить від дотримання принципів сімейного права.Обґрунтовано, що принципи сімейного права застосовуються у процесі правотворення, реалізації через норми права та під час прямої реалізації. У процесі правотворення принципи сімейного права встановлюють вимоги до правотворчої діяльності, яка не може суперечити загальним цінностям (зокрема, справедливості, гуманізму, рівності, добросовісності, розумності тощо); визначають зміст правових норм, які повинні відображати ті цінності, які і містяться у принципах; є своєрідними індикаторами відповідності норм сімейного закону праву.Встановлено, що застосування принципів сімейного права можливе через їх закріплення у нормах сімейного права. Водночас принципи сімейного права не обмежуються тим переліком, який може бути зафіксований у писаному праві. Доведено, що закріплення принципів сімейного права у писаному праві сприяє їх практичному застосуванню. Досліджено особливості застосування принципів сімейного права під час дії аналогії права. Встановлено, що аналогія є певною гарантією для учасників сімейних відносин, що їх права та обов’язки будуть врегульовані і вони зможуть вирішити справу в межах сімейного законодавства чи на основі принципів сімейного права. Встановлено, що принципи сімейного права можуть мати пряму регулятивну дію не тільки під час застосування аналогії права. Саме у тих випадках, коли на основі принципів сімейного права вирішуються конкретні сімейні конфлікти та обґрунтовуються судом відповідні рішення, встановлюється пряма дія принципів сімейного права.Обґрунтовано, що можна виділити дві такі форми застосування принципів сімейного права: переважне застосування принципів права через закріплення їх у правових нормах; безпосереднє застосування принципів права у судовій практиці, зокрема й учасниками сімейних відносин. Таким чином, застосування принципів сімейного права може мати прямий вертикальний ефект, згідно з яким принципи сімейного права застосовуються безпосередньо у регулюванні сімейних відносин, та непрямий вертикальний ефект, коли принципи сімейного права регулюють сімейні відносини через норми сімейного права, які їх відображають.
Тип: Text
Тип публикации: Стаття
URI (Унифицированный идентификатор ресурса): https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/27395
Располагается в коллекциях:Наукові публікації кафедри цивільного права та процесу

Файлы этого ресурса:
Файл Описание РазмерФормат 
9.pdf136.75 kBAdobe PDFПросмотреть/Открыть


Все ресурсы в архиве электронных ресурсов защищены авторским правом, все права сохранены.