Пожалуйста, используйте этот идентификатор, чтобы цитировать или ссылаться на этот ресурс: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/34262
Название: Стаття
Другие названия: THE PRINCIPLE OF JUSTICE IN ROMAN LAW
Авторы: Шелевер, Наталія Василівна
Ключевые слова: справедливість, принципи права, римське право, Стародавній Рим, римські юристи, судове рішення.
Дата публикации: 2020
Издательство: ДВНЗ "Ужгородський національний університет"
Библиографическое описание: Шелевер Н.В. Принцип справедливості в римському праві. Електронне наукове видання «Порівняльно-аналітичне право». 2020. №4. С.148-153.
Краткий осмотр (реферат): Сучасні проблеми України та бажання інтегруватися до європейської спільноти викликають необхідність вивчення такого фундаментального принципу у праві як справедливість. Окрім цього, численні реформи, які проводяться в Україні, в тому числі і судова, зумовлюють необхідність дослідження справедливості у праві. Наразі це є особливо актуальним питанням. Метою статті є дослідження ролі, місця, особливостей принципу справедливості саме в римському праві. Адже це надасть змогу краще пізнати суть справедливості в праві. На думку автора, питання справедливості у римському праві потребує вивчення, оскільки на даний час не приділяється належна увага цьому питанню. Утвердження принципу справедливості необхідне для ефективного функціонування держави. Роль римського права унікальна. Воно підкорило собі світ. Багато правових інститутів і доктринальних категорій сучасних правових систем походять саме від принципів і структури римського права. Принцип справедливості виник і широко застосовувався у Стародавньому Римі. Виникає необхідність його дослідження для подальшого застосування у законотворчій та правозастосовній практиці. У Стародавньому Римі принцип справедливості використовували юристи і претори при здійсненні правосуддя. Вони його застосовували у разі прогалин у праві, тобто, коли не було відповідної правової норми чи її було недостатньо. У римському праві принцип справедливості позначався як «aequitas» і став вираженням природно-правової справедливості. Справедливість ґрунтується на справедливій поведінці учасників приватно-правових відносин. Несправедливі дії не допускаються. Справедливість у римському праві пов’язана з етикою, мораллю, а також із загальнолюдською ідеєю рівності. Справедливість – це моральне і правове явище. Це особлива якість права. У Стародавньому Римі судочинство здійснювалося у відповідності до принципу справедливості. Це вимагали претори. Адже метою правосуддя є винесення справедливого судового рішення із дотриманням основних прав і свобод людини і громадянина. Спочатку справедливість виникла як моральна категорія. Згодом характеризується як певна поведінка людей діяти належним чином. Римські юристи розуміли «право справедливості» як знання та уміння розуміти та розрізняти добро і зло, справедливе і несправедливе. Право Стародавнього Риму здійснило великий вплив на сучасні правові системи та дало нам багато правових ідей і правових норм. На даний час в Україні триває період реформ, тому дослідження принципу справедливості, який повинен пронизувати усі сфери суспільного життя, буде залишатися актуальним. Для кращої імплементації цього фундаментального принципу в праві потрібно і надалі вивчати, аналізувати, втілювати у законодавчу і правозастосовну практику норми римського права.
Тип: Text
Тип публикации: Стаття
URI (Унифицированный идентификатор ресурса): https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/34262
ISSN: 2524-0390
Располагается в коллекциях:Наукові публікації кафедри адміністративного, фінансового та інформаційного права

Файлы этого ресурса:
Файл Описание РазмерФормат 
PAP-4_2020.pdf8.09 MBAdobe PDFПросмотреть/Открыть


Все ресурсы в архиве электронных ресурсов защищены авторским правом, все права сохранены.