Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/44826
Назва: Поняття та зміст конституційного принципу справедливості
Інші назви: THE CONCEPT AND CONTENT OF THE CONSTITUTIONAL PRINCIPLE OF JUSTICE
Автори: Шелевер, Наталія Василівна
Ключові слова: справедливість, Конституційний Суд України, право, правова цінність, прин- цип права, пандемія COVID-19, Конституція України.
Дата публікації: 2021
Видавництво: ДВНЗ "УжНУ"
Бібліографічний опис: Шелевер Н. Поняття та зміст конституційного принципу справедливості. Конституційно-правові академічні студії. Випуск 1. 2021. С. 65-72.
Короткий огляд (реферат): Мета статті полягає у дослідженні поняття та змісту конституційного принципу справедливості, його впливу на конституційно-правові відносини, виявленні проблем, які виникли при реалізації цього принципу під час карантинних обмежень внаслідок пандемії COVID-19. Дану мету було досягнуто завдяки застосуванню такого методу як аналіз, порівняльно-правового та формально-юридичного методу. При дослідженні встановлено, що принцип справедливості хоча і не закріплений у Основному Законі України, проте він пронизує як Конституцію України, так і процесуальні кодекси. Проблемним питанням є те, що відсутнє законодавче визначення поняття «справедливість». Проаналізовано практику Конституційного Суду України щодо застосування принципу справедливості у його рішеннях. Обґрунтовано, що справедливість є поняттям значно ширшим, ніж право та є критерієм легітимації державної влади. Досліджено проблеми реалізації конституційного принципу справедливості. При цьому виявлено, що принципи права, які закріплені в Конституції України та діючому законодавстві України, не реалізовуються належним чином в нашій державі. Причиною цього є менталітет українців, який характеризується низькою правовою та політичною культурою, порушенням вимог закону, недовірою до влади, знеціненням моральних та духовних цінностей. Зі сторони чиновників – зловживанням своїм посадовим становищем. Обґрунтовано, що справедливість вимагає однакового застосування закону для всіх. Проте у кожної людини є своє розуміння і бачення справедливості. Це призвело до проблем під час пандемії коронавірусної інфекції. Виявлено такі порушення як порушення конституційного права на освіту, а саме дистанційне навчання призводить до порушення пів справедливості та рівності. Обмеження для малого та середнього бізнесу під час пандемії COVID-19 поставило у дискримінаційне становище підприємців у порівнянні з великим бізнесом. У результаті дослідження зроблено висновок про те, що справедливість є правовою цінністю та основоположним принципом права, який пронизує як Конституцію України, так і чинне законодавство. Реалізація справедливості може бути здійснена лише шляхом дотримання закону. В Україні доволі складно реалізувати цей принцип, бо і закони часто є несправедливими. Під час карантинних обмежень виявлено порушення конституційних прав людини. Необхідним кроком для ефективної реалізації принципу справедливості має стати подолання корупції та підвищення правової культури та правової свідомості українців.
Тип: Text
Тип публікації: Стаття
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/44826
ISSN: ISSN 2663-5399 (Print) ISSN 2663-5402 (Online)
Розташовується у зібраннях:Наукові публікації кафедри адміністративного, фінансового та інформаційного права

Файли цього матеріалу:
Файл Опис РозмірФормат 
КПАС_1_2021 (1).pdf896.86 kBAdobe PDFПереглянути/Відкрити


Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.