Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/55351
Назва: Засоби вираження категорії порівняння у романі Ю. Винничука «Аптекар».
Автори: Рошко, Світлана Михайлівна
Мірченко, Микола Васильович
Ключові слова: категорія порівняння, порівняльна конструкція, категорійна граматика, семантико-синтаксична, формально-синтаксична та мовностилістична структура речення, функційно-стилістичне навантаження, історичний роман.
Дата публікації: 2023
Видавництво: Ужгород: Видавничий дім «Гельветика», 2023
Короткий огляд (реферат): У статті на матеріалі історичного роману «Аптекар» українського письменника Ю. Винничука проаналізовано засоби вираження категорії порівняння у формально-граматичній, семантико-синтаксичній та мовно-стилістичній структурі речення та звернено увагу на функційно-стилістичне навантаження порівняльних конструкцій. Зокрема, розглянуто порівняння як компоненти простого речення і порівняльні конструкції як підрядні компоненти складного речення, а також виокремлено порівняльні видільні речення. Порівняння-фразеологізми у романі «Аптекар» як виразний засіб авторської мови досліджені нами у попередніх наукових студіях. Зауважено і проаналізовано широкий спектр засобів вираження категорії порівняння у сучасній українській літературній прозі. Для дослідження засобів вираження категорії порівняння використано методи системного підходу, аналізу, порівняння та структурно-функціональний метод. З'ясовано, що в тексті роману «Аптекар» використано як безсполучникові, так і сполучникові порівняння. Сполучникові порівняльні конструкції функціонують як реальні, вірогідні порівняння і як ірреальні, можливі, що моделюються сполучниками-частками як, мов, мовби, наче, начебто, ніби, гейби і под., серед яких реальну, нейтральну семантику порівняння передає тільки інваріантний сполучник як. У статті здійснено порівняльний аналіз засобів вираження порівняльних конструкцій у формально-синтаксичній та семантико-синтаксичній структурі простого речення, а також проаналізовано порівняльні конструкції як компоненти складного речення. Досліджено, що в тексті роману «Аптекар» порівняння мають оцінне та характерологічне значення. Використовуючи різні за семантикою і структурою порівняльні одиниці як один із засобів вираження авторської модальності, автор яскраво відтворює події середньовічного Львова, зображує предмети і явища, подає описи природи та портретів героїв. За допомогою широкого спектру специфічних мовних засобів вираження категорії порівняння автор роману зміг достовірно передати колорит зображуваної епохи.
Тип: Text
Тип публікації: Стаття
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/55351
Розташовується у зібраннях:Наукові публікацї кафедри міжнародних економічних відносин

Файли цього матеріалу:
Файл Опис РозмірФормат 
Рошко2_Аптекар_2023.doc111 kBMicrosoft WordПереглянути/Відкрити


Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.