Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/55861
Назва: Перетворення пропану в формальдегід на ферум фосфаті
Автори: Дзямко, Віталій Михайлович
Ключові слова: каталізатор, окиснення, пропан, фосфати, пропілен, формальдегід
Дата публікації: 2022
Видавництво: Видавництво УжНУ "Говерла"
Бібліографічний опис: Дзямко В.М. Перетворення пропану в формальдегід на ферум фосфаті// Наук. вісник Ужгород ун-ту ( Сер. Хімія), 2022, № 2(48), с.116-121.
Короткий огляд (реферат): Фосфати представляють собою різноманітні складні системи, для яких основною структурною одиницею є тетраедр. Вони широко застосовуються як каталізатори, носії каталітично-активних речовин, адсорбентів та йонообмінників. Ортофосфатна кислота і фосфати використовуються в ролі каталізаторів алкілування, крекінгу, ізомеризації, полімеризації, окиснення. Фосфати деяких металів сприяють окисненню н-алканів з утворенням альдегідів, карбонових кислот, спиртів, малеїнового ангідриду. Досліджено процес перетворення пропану та пропілену на фосфаті феруму і показано вплив таких факторів як: температура процесу; час контактування реагуючої суміші з каталізатором τ, співвідношення концентрацій кисню та вуглеводнів у суміші, а також вплив концентрації водню на даний процес. Показано, що оптимальними умовами проведення процесу окиснення пропану є температура 973 К і τ =0.17 с. Встановлено, що при надлишку пропану в реакційній суміші формальдегід утворюється з пропілену. Навпаки, при малих концентраціях пропану в суміші, формальдегід утворюється безпосередньо з пропану. Запропоновані схеми окиснення пропану до формальдегіду.
Тип: Text
Тип публікації: Стаття
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/55861
ISSN: 2414-0260
Розташовується у зібраннях:Наукові публікації кафедри фізичної та колоїдної хімії

Файли цього матеріалу:
Файл Опис РозмірФормат 
279332-Текст статті-643905-1-10-20230516.pdf197.32 kBAdobe PDFПереглянути/Відкрити


Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.