Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/60893
Назва: Ужгородський некрополь Кальварія як історико-географічний об’єкт сакрального дослідження
Інші назви: Uzhhorod necropolis Calvary as a historical and geographical object of sacred study
Автори: Габчак, Наталія Францівна
Жулканич, Борис Михайлович
Корчинська, Жанна Михайлівна
Ключові слова: сакральна географія, некрополь Кальварія, історико-архітектурні пам’ятки, туристичні об’єкти та маршрути
Дата публікації: 2023
Бібліографічний опис: Габчак Н. Ф. Ужгородський некрополь Кальварія як історико-географічний об’єкт сакрального дослідження. / Н. Габчак, Б. Жулканич, Ж. Корчинська // Економіка та суспільство : ел. журнал – 2023. – № 55. – 8 ст.
Короткий огляд (реферат): У статті розглянуто унікальний історичний та сакральний об’єкт – Ужгородський некрополь Кальварія, який знайшов своє відображення у малочисельних публікаціях періодичної преси XIX – XX ст.. Кладовища – невід’ємна частина будь-якого суспільства. Поруч із поселеннями завжди розташовані – «міста мертвих» і у людей існує потреба відвідувати міста вічного спочинку. Нами проведено історичний опис найбільш туристично відвідуваних некрополів Європи та України. Доведено, що їх популярність пояснюється наявністю історичних некрополів з могилами відомих постатей (діячів, науки, культури, політики) та високохудожніми пам’ятниками меморіального та архітектурного напрямку. Також, розглянуто питання необхідності збереження надгробків ужгородського некрополя Кальварія як об’єктів культурної спадщини, які необхідно охороняти від руйнувань як природою так і вандалами. Серед пропозицій – потреба в реалізації досвіду застосування принципів організації музеїв-кладовищ просто неба (скансенс). Мета статті – привернути увагу широкої громадськості, чиновників та науковців щодо збереження та подальшої долі ужгородського некрополя Кальварія, як одного з унікальних сакральних та історико-архітектурних пам’яток Закарпаття та України, який на даний час є об’єктом підвищеної туристичної зацікавленості. Вивчено проблематику укладання екскурсійного маршруту «Кальварія Ужгород – відкрита книга пам’яті» з метою популяризації некрополя як туристичного об’єкта в контексті історичного нарису формування історії міста Ужгорода. Дослідження ґрунтуються на сучасних та архівних матеріалах відповідної тематики. Основні результати досліджень полягають у створенні маршруту, котрий охоплює поховання видатних людей краю, що найбільше долучились до його популяризації, серед них: всесвітньо відомі художники Бокша́й Йо́сип, Глюк Гаври́ло, Ерделі Адальберт, Кашша́й Анто́н, Ко́цка Андрі́й, Манайло Федір; літератори – Потушня́к Фе́дір, Скунць Петро́, Томчаній Михайло, Ченде́й Іва́н; композитори та діячі мистецтв – Бало́г Кла́ра, Зáдор Дезиде́рій, Ма́ртон І́штван, Попенко Микола, Шерегій Євген; науковці – Балагурі Едуард, Коменда́р Василь, Лендьєл Володи́мир, Сливка Володимир, Шпеник Отто, Фединець Олександр та інші.
Опис: DOI: https://doi.org/10.32782/2524-0072/2023-55-29
Тип: Text
Тип публікації: Стаття
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/60893
Розташовується у зібраннях:Наукові публікації кафедри фізичної географії та раціонального природокористування

Файли цього матеріалу:
Файл Опис РозмірФормат 
УЖГОРОДСЬКИЙ НЕКРОПОЛЬ.pdf476.89 kBAdobe PDFПереглянути/Відкрити


Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.