Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/62123
Назва: Вплив парламентських виборів 2023 року на конфігурацію партійних систем Західної Європи.
Інші назви: THE INFLUENCE OF 2023 PARLIAMENTARY ELECTIONS ON THE PARTY SYSTEMS CONFIGURATION OF WESTERN EUROPE COUNTRIES
Автори: Остапець, Юрій Олександрович
Петрінко, Віктор Степанович
Червеняк, Кристина Тарасівна
Ключові слова: Європейський Союз, Західна Європа, парламентські вибори, політичні партії, партійні системи, мейнстримні партії, партії «нової політики», праворадикальні (ультраправі) партії.
Дата публікації: 2024
Видавництво: Львів: ЛНУ імені Івана Франка
Бібліографічний опис: Остапець Ю., Петрінко В., Червеняк К. Вплив парламентських виборів 2023 року на конфігурацію партійних систем Західної Європи. Вісник Львівського університету. Серія філософсько-політологічні студії. 2024. Випуск 52. С. 426436.
Короткий огляд (реферат): Охарактеризовано парламентські вибори 2023 року в країнах Західної Європи: Фінляндії (02.04.2023), Греції (21.05.2023), Іспанії (23.07.2023), та Нідерландах (22.11.2023). Підкреслено, що за результатами парламентських виборів у Фінляндії була утворена правоцентристська урядова коаліція у складі партій «Національна коаліція», «Справжні фіни», Шведської народної партії та партії «Християнські демократи». За результатами парламентських виборів у Греції можна констатувати про утворення у парламенті монобільшості (партія «Нова демократія») та про вагомий вплив на електоральні уподобання лівої ідеології. Разом ліві партії здобули 108 депутатських мандатів (СІРІЗА, ПАСОК, Комуністична партія Греції, «Курс свободи»). Парламентські вибори в Іспанії показали практично рівне протистояння Народної партії та Іспанської робітничої соціалістичної партії. А також домінантний вплив на утворення урядової коаліції малих націоналістичних партій (Бакська націоналістична партія, «Єдність країни басків» та інших). Акцентовано, що парламентські вибори в Нідерландах було названо «політичним землетрусом», оскільки на виборах перемогла праворадикальна «Партія свободи» Г. Вілдерса з результатом 23,4 % (37 депутатських мандатів, що на 20 більше, ніж на парламентських виборах 2021 р.). Зазначено про вплив на виборчі процеси в країнах Європейського Союзу російсько-української війни та їх наслідків для надання військової допомоги Україні. Підкреслено, що такий вплив у майбутньому буде збільшуватися. Зроблено висновок, що конфігурація та акторний склад партійних систем залишилися практично незмінними. Партійні системи можна назвати двоблоковими системами поміркованого плюралізму. Партійні системи досліджуваних країн утворюють «нові праві» (праворадикальні партії), «нові ліві» та мейнстримні партії. Слід також зазначити про збільшення впливу праворадикальних партій на виборчий процес: «Справжні фіни» (Фінляндія), «Спартанці», «Грецьке рішення» (Греція), «Вокс» (Іспанія), Партія свободи (Нідерланди).
Тип: Text
Тип публікації: Стаття
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/62123
ISSN: 2663-5615
Розташовується у зібраннях:Наукові публікації кафедри політології і державного управління

Файли цього матеріалу:
Файл Опис РозмірФормат 
ПВ_Західна Європа_2023.pdf309.39 kBAdobe PDFПереглянути/Відкрити


Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.