Пожалуйста, используйте этот идентификатор, чтобы цитировать или ссылаться на этот ресурс: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/62215
Название: До питання взаємозв’язків пародонтиту та психоемоційного стресу
Авторы: Гончарук-Хомин, Мирослав Юрійович
Богдан, Олена Михайлівна
Ключевые слова: Пародонтит, психоемоційний стрес, огляд літератури
Дата публикации: 22-ноя-2023
Издательство: Intermedical journal.
Библиографическое описание: Богдан, О. М., & Гончарук-Хомин, М. Ю. (2023). До питання взаємозв’язків пародонтиту та психоемоційного стресу. Intermedical journal, 21-26.
Серия/номер: Intermedical journal. Спецвипуск;
Краткий осмотр (реферат): В спеціалізованій літературі наразі виокремлюють декілька напрямків впливу фактору психоемоційного стресу на зміни в структурі тканин пародонту: через зміну метаболізму мікробіому ротової порожнини, через зміни рівнів інтенсивності запалення, через зміни гомеостазу кісткової тканини щелеп. Крім того вплив психоемоційних факторів на ймовірність розвитку патології пародонту можливий також і через зміну низки поведінкових складових (недотримання належної гігієни порожнини роти, адекватної дієти, режиму активності та відпочинку та депривація сну). Мета дослідження. Оцінити значущість доступних доказів щодо наявності взаємозв’язків між особливостями протікання патології пародонтиту та впливом психоемоційного стресу як фактору ризику. Матеріали та методи. З метою формування первинної когорти публікацій пошук таких проводився з використанням сервісу Google Scholar (https://scholar.google.com/) та набору наступних ключових слів: «psychological stress», «emotional stress», «periodontitis». Результати досліджень та їх обговорення. Поширеність пародонтиту серед пацієнтів з високим рівнем стресу є на 36% вищою, ніж серед осіб без виражених негативних змін емоційного стану. Параметр рівня втрати клінічного прикріплення є показником, який згідно даних систематичного огляду, в найбільшій мірі корелює із зареєстрованим впливом різних психологічних факторів, відмічених серед пацієнтів. Психоемоційний стрес є модифікованим фактором ризику розвитку пародонтиту, і підлягає повному чи частковому купіруванню при провадженні відповідних терапевтично-профілактичних підходів, котрі відрізняються за методологією своєї реалізації в залежності від хронічного чи гострого характеру впливу. Компрометація імунологічного балансу в структурі тканин пародонту по причині психоемоційного стресу може бути реалізована за рахунок впливу останнього на гіпоталамо-гіпофізо-наднирникову систему, систему блакитної плями, симпатики та мозкової речовини наднирників, та на пептидергічну нервову систему. Висновки. Доступні літературні дані вказують на те, що психоемоційний стрес є фактором, який може провокувати погіршення клінічного протікання пародонтиту, та знижувати ефективність нехірургічних методів лікування, особливо у пацієнтів з важкими формами патології, а також у ділянках глибоких пародонтальних кишень та вираженої кровоточивості. Наявні докази є недостатніми для підтвердження значущості стресу як незалежного окремого етіологічного фактору пародонтиту, проте відомо, що вплив низки психоемоційних факторів в сукупності із іншими чинниками може підвищувати ризик розвитку патології.
Тип: Text
Тип публикации: Стаття
URI (Унифицированный идентификатор ресурса): https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/62215
ISSN: 2786-7676
Располагается в коллекциях:Наукові публікації кафедри терапевтичної стоматології

Файлы этого ресурса:
Файл Описание РазмерФормат 
798-Текст статті-1701-1-10-20231122.pdf339.02 kBAdobe PDFПросмотреть/Открыть


Все ресурсы в архиве электронных ресурсов защищены авторским правом, все права сохранены.