Please use this identifier to cite or link to this item: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/67710
Title: Застосування набору просторових даних для моніторингу інвазійних видів деревних рослин у лісах Закарпаття (Україна)
Other Titles: Application of a spatial dataset for monitoring invasive woody plant species in the forests of Transcarpathia, Ukraine
Authors: Мигаль, Андрій Володимирович
Роман, Василь Іванович
Keywords: набір просторових даних, ГІС, інвазійні види рослин, Закарпаття, Robinia pseudoacacia, Quercus rubra
Issue Date: Nov-2024
Publisher: Національний науково-природничий музей НАН України, Київ
Citation: Мигаль А.В., Роман В.І. Застосування набору просторових даних для моніторингу інвазійних видів деревних рослин у лісах Закарпаття (Україна) // GEO&BIO.- 2024, Т. 26.- С. 139-148.
Abstract: Робота містить характеристику і приклади застосування розробленого набору просторових даних про поширення інвазійних видів деревних рослин на вкритих лісом землях лісового фонду Закарпаття. Набір даних розробили на основі даних інвентаризацій лісів із застосуванням відкритої програми QGIS, в якій виконували операції із оцифрування планів лісових насаджень постійних лісокористувачів та оверлейного аналізу. Створений набір даних містить 4212 записів поширення таких інвазійних видів деревних рослин: Robinia pseudoacacia L., Quercus rubra L., Acer negundo L. та Salix fragilis L. Набір даних містить відомості щодо місцезнаходження лісових ділянок, лісівничо-таксаційної характеристики деревостанів з переважанням та за участі інвазійних видів деревних рослин. Створений набір просторових даних використали для вивчення поширення інвазійних деревних видів робінії звичайної та дуба червоного на території Закарпаття за геоботанічним та флористичним районуваннями. Результати дослідження показали, що найбільш сприятливими умовами поширення робінії звичайної є район буково-дубових і дубово-букових передгірських лісів Вулканічного хребта Українських Карпат в межах Закарпаття та умови району лісів Закарпатської рівнини. На відміну від дуба червоного, ліси якого створені штучно, поширення робінії звичайної на території досліджень насамперед зумовлено її біологічними властивостями, особливостями екологічної приуроченості та специфікою ведення лісового господарства у минулому. Щодо поширення дуба червоного, результати використання нашого набору просторових даних показують, що такі ліси мають найбільшу площу у районах грабово-букових і букових дубриницько-свалявських лісів (39,4%) та в лісах району Вулканічних Карпат (24,2%). Створений набір просторових даних може використовуватись для дослідження поширення інвазійних видів деревних рослин на землях лісового фонду Закарпаття. Набір просторових даних також може використовуватись як джерело навчальних вибірок для машинного навчання, які задіяні в обробці супутникових знімків на предмет виявлення нових місць оселень інвазійних деревних видів рослин.
Type: Text
Publication type: Стаття
URI: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/67710
ISSN: 2617-6165
Appears in Collections:Наукові публікації кафедри лісівництва

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
gb2611-mihaly-roman-2024.pdf2.16 MBAdobe PDFView/Open


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.