Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/30133
Назва: Примушування як злочин проти свободи особи: зарубіжний досвід та перспективи його запозичення
Автори: Андрушко, Андрій Васильович
Ключові слова: злочини проти волі, честі та гідності особи, свобода особи, примушування, погроза, порівняльне кримінальне право.
Дата публікації: 2020
Видавництво: Запорізький національний університет
Бібліографічний опис: Андрушко А.В. Примушування як злочин проти свободи особи: зарубіжний досвід та перспективи його запозичення // Юридичний науковий електронний журнал. – 2020. – № 3. – С. 286–291.
Короткий огляд (реферат): У статті проаналізовано зарубіжний досвід регламентації кримінальної відповідальності за примушування та обґрунтовано доцільність виокремлення в розділі ІІІ Особливої частини КК України загального складу примушування до вчинення чи невчинення певної дії. З’ясовано, що відповідальність за примушування передбачають кримінальні закони Австрії, Албанії, Аргентини, Білорусі, Болгарії, Болівії, Бразилії, Греції, Грузії, Данії, Іспанії, Італії, Колумбії, Республіки Корея, Куби, Литви, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Перу, Північної Македонії, Польщі, Португалії, Румунії, Сальвадору, Сан-Марино, Сербії, Словаччини, Словенії, Таджикистану, Туреччини, Угорщини, Федерації Боснії та Герцеговини, Фінляндії, Хорватії, Чехії, Чорногорії, Швейцарії, Швеції, Японії та інших держав. Встановлено відмінності, що мають місце у підходах до криміналізації примушування в зарубіжному законодавстві. На відміну від проаналізованого законодавства зарубіжних держав, вітчизняний кримінальний закон не містить загального складу примушування. Натомість кримінально караними в ньому визнані численні різновиди вказаного посягання. При цьому лише примушування до шлюбу визнане законодавцем злочином проти волі, честі та гідності особи, інші ж діяння розосереджені у різних розділах КК України. Підкреслюється, що суспільну небезпеку становлять не тільки ті випадки примушування, за які вітчизняний законодавець передбачив кримінальну відповідальність, а й будь-яке інше перешкоджання особі вільно, на власний розсуд визначати свою поведінку та приймати вольові рішення. Зроблено висновок про те, що всі можливі різновиди суспільно небезпечного примушування навряд чи можливо передбачити в спеціальних кримінально-правових нормах. Натомість кримінально-правова заборона, сформульована у загальному вигляді, дозволить притягати до кримінальної відповідальності незалежно від того, яку саме дію чи бездіяльність винний вимагав вчинити від потерпілого. Виокремлення спеціальних складів, присвячених примушуванню особи до тієї чи іншої поведінки, доцільне лише в окремих випадках, там, де це дійсно виправдано. Підкреслюється, що завдяки виокремленню в розділі ІІІ Особливої частини КК України загального складу примушування вдасться усунути прогалину, пов’язану з криміналізацією будь-якого незаконного обмеження свободи особи, а також зменшити рівень казуальності вітчизняного кримінального закону. На підставі проведеного дослідження запропоновано можливий варіант тексту статті про кримінальну відповідальність за примушування.
Опис: DOI https://doi.org/10.32782/2524-0374/2020-3/69
Тип: Text
Тип публікації: Стаття
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/30133
ISSN: 2524-0374
Розташовується у зібраннях:Наукові публікації кафедри кримінального права та процесу



Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.