Please use this identifier to cite or link to this item: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/9474
Title: Італійський вплив та особливості обліку в інших країнах Європи в середні віки
Other Titles: Italian influence and accounting features elsewhere in Europe in the Middle Ages
Authors: Даньків, Йосип Якимович
Остап'юк, Мирослав Ярославович
Keywords: Бухгалтерський облік: ІСТОРІЯ, записи, подвійна бухгалтерія, журнали, книги, звіти, контракти, консигнація, активи, розрахункові палати, облік, рахівництво, регістри, торгівля, компанії, товариства, відділення.
Issue Date: Oct-2015
Publisher: Ужгород: ДВНЗ «УжНУ»
Citation: Даньків Й.Я. Італійський вплив та особливості обліку в інших країнах Європи в середні віки / Й.Я. Даньків, М.Я. Остап'юк // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія "Економіка". Вип. 2(46). – Ужгород, 2015. – С. 345-350. ІSSN 2409-6857.
Series/Report no.: Науковий вісник Ужгородського університету;Серія "Економіка". Вип. 2(46)
Abstract: В статті відображена експансія подвійної бухгалтерії в Європі в середні віки. До 1500 р. подвійний запис представляв собою техніку обліку, відому лише італійським купцям. В подальшому, починаючи з ХІУ ст., європейські народи (португальці, французи, німці та інші) почали застосовувати цю техніку обліку в себе. В період з ХІІІ ст. до середини ХІХ ст. подвійна бухгалтерія завойовує одну галузь господарства за другою, країну за країною. Кількість її адептів в Європі стрімко зростає. Найбільш яскравим і прогресивним періодом в історії бухгалтерії були ХІУ і ХУ століття. В епоху Ренесансу вирішальним моментом в становленні бухгалтерського обліку як науки, його успіхом був вихід в 1494 р. книги великого італійського математика Луки Пачолі (1445-1515 рр.) «Summa de Arithmetica. Geometria. Proportioni et Proportionalita» (Сума арифметики, геометрії, вчення про пропорції і відношення). Л. Пачолі дав перше узагальнення подвійної бухгалтерії, провів комплексний опис її прийомів і, дякуючи його науковій праці диграфізм (метод подвійності), спочатку розповсюдився в Європі, а з часом і у всьому світі. Трактати, в т.ч. і в першу чергу, праця Л. Пачолі мали науковий і навчально-методичний вплив в плані освоєння бухгалтерського обліку. Вони не охоплювали в повному обсязі його практичну сторону. Зокрема, бельгійським вченим Раймондом де Рувером встановлено, що в ХУ ст.. практика діяльності розрахункових палат, була набагато досконаліше писаної нескладної системи обліку в ранніх трактатах. Недоліком трактатів була відсутність опису промислового обліку, вдосконалень його у Венеції, Флоренції, Мілані та інших містах Італії. Не применшуючи значимості Л. Пачолі і його трактату, в ньому не знаходимо нічого про паралельні рахунки, додаткові книги, контрольні і взаємопов’язані рахунки, про створення резервів, перевірку балансу і багато чого такого, про що знали і користувалися купці, але це не було відображено в трактаті. ХІУ і ХУ століття були найбільш прогресивним періодом в історії бухгалтерії. За ним наступив величезний період застою, який затягнувся аж до ХІХ ст., процес впровадження подвійного запису поширювався, а процес розвитку і вдосконалення обліку ні.
Description: Досліджена експансія подвійної бухгалтерії в Європі в середні віки. ХІУ і ХУ століття були найбільш прогресивним періодом в історії бухгалтерії.
Type: Text
Publication type: Стаття
URI: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/9474
Appears in Collections:Наукові публікації кафедри обліку і аудиту



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.